В Москва: Румен Петков, Георги Стамболиев и Генчо Колев проведоха среща в Институт Европа към Руската академия на науките
Председателят на ПП АБВ Румен Петков, Георги Стамболиев и кметът на община Опан Генчо Колев проведоха среща в Институт Европа към Руската академия на науките с председателя на института, член-кореспондент на Руската академия на науките Алексей Громико.
В рамките на разговора бяха обсъдени предстоящите съвместни инициативи, свързани със 150-годишнината от Плевенската епопея, 120 години военноисторическо дело в България, както и 150 години от Руско-турската освободителна война и Освобождението на България.
Българската страна запозна домакините с извършената до момента организационна работа и с подготовката по отбелязването на значимите годишнини. Обсъдени бяха възможностите за провеждане на съвместни научни форуми, конференции и инициативи както в България, така и в Русия.
Като втора основна тема на срещата беше поставена организацията на онлайн форуми по въпроси, свързани с историческата памет, опитите за нейното пренаписване и необходимостта от нейното съхраняване.
Сред първите теми, по които бе договорено да се работи, е разрастващата се нацистка пропаганда в Европа и в частност в България, включително чрез литература, възхваляваща нацистки генерали и събития от Втората световна война.
Член-кореспондент Алексей Громико изрази удовлетворение от възможността след известна пауза Институт Европа отново да работи с български представители и да развива общи инициативи. Той заяви готовност за съвместна работа по обсъдените направления, както и по всички бъдещи идеи и инициативи, които имат смислен обществен и научен характер.
В хода на срещата Румен Петков отправи покана към Алексей Громико да посети България във връзка с предстоящите юбилеи.
Като знак на уважение председателят на ПП АБВ му подари патриотичния календар на партията, като отбеляза, че Алексей Громико е сред хората, които притежават почти всички девет негови издания. На председателя на Институт Европа бе подарена и последната книга на Българското дипломатическо дружество „Отива ли си следвоенният световен ред?“.

